Alman Şarapları

Şarap sektöründe eski dünya ülkelerinden Almanya her yıl popülaritesini kat ve kat artırmaktadır. Gerek kültürüyle, iklimiyle, gerekse şaraplarıyla en cezbedici ülkelerden biridir (benim de en sevdiğim ülkeler arasında ilk sırada). Bana göre her şarap yapımcısının mutlaka deneyim kazanması gereken ülkelerden biri.

            Alman şaraplarının 2 ana kategorisi vardır:

Esas üzerinde durmak istediğim konu ise Kaliteli Şaraplarda sınıflandırma. Şarap sektöründe çalışanlar ve şarabı tanıyarak yudumlayanlar için  mutlak bir konudur. Şimdi gelelim QbA ve QmP arasındaki farka. Basitleştirerek aktarmaya çalışacağım.

QbA : Qualitätswein bestimmter Anbaugebiet-Belirli Bir Bölgeden Kaliteli Şarap

Almanya’da sek şaraplar genelde iklimden dolayı şarap bölgelerinin bulunduğu güney kısımlarında yapılır. Rheingau, Rheinhessen ve Mosel gibi kuzey bölgelerde hafif gövdeli şaraplar görürsünüz ve hafif tatlı bir şarap yapmak için oralarda “Süssreserve” denilen fermente olmamış üzüm suyu kullanılır. Bu tatlandırma amaçlı kullanılan Süssreserve QmP’de kullanılmaz. Neden mi?

QmP : Qualitätswein mit Prädikat -Nitelikli Kaliteli Şarap

Üzümlerin hasat dönemindeki olgunluk düzeylerine göre farklı kategorilere ayrılırlar. Gelin şimdi aşağıdaki tablolara bir göz atalım:

Alman şaraplarıyla tadım yaparken sektörde ilk deneyimi olan amerikalı bir stajer arkadaştan da soru gelmişti. “Peki etiketlerden sek şarap olduğunu nasıl anlayabiliriz?”

Alman şaraplarının etiketlerine göz atın. Aşağıdaki sözcükler etiketi anlamanıza ve sek şarap bulmanıza yardımcı olacaktır.

PROST !

Not: VDP sınıflandırması için aşağıdaki linke de göz atabilirsiniz:

https://www.vdp.de/en/the-wines/classification

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s