Şarap Severler

1

Şarap Üstadı, Jennifer Simonetti-Bryan

A) “Ben, şarap sevmiyorum.” dedikleri zaman,

B) “Henüz doğru olanı bulamamışsındır.” yanıtını verdiğini söyler.

Kesinlikle doğru. Şarabın güzelliği onun aromasında, tadında, yapısında gizlidir. Bu, okadar geniş bir yelpazedir ki herkesin sevebileceği bir şarap mutlaka mevcuttur. Damak tadına uygun şarabı bulabilmek için sürekli şarap tadımı yapılmalıdır. Üzüm çeşidinden, topraktan, mevsimden, kültürel işlemlerden, şarap yapımından, kullanılan alet- ekipmandan, kullanılan fıçı tipinden…vs. hemen hemen herşeyden şarapta farklı lezzetler ortaya çıkar.

Şarap severler kendi aralarında 6 sınıfa ayrılmış. Peki “Ben hangi sınıftayım?” diye merak edenlere…

A. Kaygılı

stickman-310590_1280
Şarabı severler ama şarap satın alacakları zaman kendilerini baskı altında hissederler. Hatta şarap satın almak için zaman ayırmak istemezler. Bu aşama onlara zor gelir ve strese girerler. Önerilere herzaman açıktırlar. Şişe etiketinde şarap hakkında kolay-anlaşılır bilgi görmek isterler.                                                                                                                                                                                           

B. Tatminkar

2

Her seferinde aynı şarabı almak onlar için rahatlatıcı ve güvenlidir. Şarabı alırken içinden ne çıkacağını bilirler. Böylece boşa para harcamadıklarını ve hayal kırıklığı yaşamayacaklarını düşünürler. Detaylı bilgi ilgilerini çekmez. Ne şarap yapımı ne de teruar hakkında bilgi….                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

C. Gelenekçi

3
Şarabı sadece özel durumlarda arkadaşlarıyla yada aileleriyle birlikte içerler. Markaya biraz fazla önem verirler. ( Güven-Kalite açısından). Başka şaraphaneden şaraplar denemeyi tercih etmezler.                                                                                                                             


D.  Hevesli-Meraklı

indir
Şarap hakkında araştırmalar yapan, makaleleri okuyan, şarap bloglarını – eleştirmenlerin notlarını takip edenlerdir. Şarap tatmaya bayılırlar.

 

E. İmaj Peşinde

08ce56dccb64d86755ae87c20acc1fb7Şarap hakkında temel bilgileri olduğunu düşünürler. Yeni bilgilere açıktırlar. Hevesli-meraklı sınıfına göre bu gruptakiler şarabı kendi sosyal konumları için kullanırlar. Mesela, bir restorana müşterilerini yada arkadaşlarını götürmeden önce menüyü gözden geçirip kendisinin hakim olacağı şarabı seçer ve onun hakkında masadakileri etkilemek için önceden bilgi edinir. Şarap sektörüyle hiçbir alakaları yoktur.


F. Bilinçli Tüketici

blackfridayillustration-1Hevesli-Meraklı gruba benzerler. Yeni şaraplar, üzümler, bölgeler, vs keşfetmeyi severler. Şarap fiyatı için çok araştırma yaparlar. En iyi şarabı en ucuza almanın yolunu ararlar.