Syrah-Rhône Gecesi 2018

sy

Dünyanın neresinde olursanız olun, nereli olursanız olun farketmez, şarap insanları bir araya getiriyor. John Leo (WM & Bağ-Şarap Danışmanı), beni bir Syrah tadımına davet etti http://www.liwines.com/john-leo/ Ev sahipleri Hal&Mary’e ilgileri ve konukseverlikleri için de çok teşekkür ederim. Orada şarap severlerle birlikte harika bir gece geçirdim. Masada muhteşem şaraplar ve yemekler. Rhone vadisi yine döktürmüştü hünerlerini. Evet, Rhône gecesiydi bu akşam. Teruar farkını gözler önüne sermek için arada Long Island ve Kaliforniya’dan da şarap sıkıştırılmış. 

 

 

 

 

 

 

Syrah’ya aklımda kalması için kısa kısa notlar aldım:

7aa409c7f6232ef9fd98b11f355484f2Tarih sayfalarında Syrah’nın  Ortadoğu’da İran-Shiraz, Roma İmparatorluğu Galya’da, Sicilya’da Syracuse ve Yunanistan’da adı geçmekte. Ama Syrah üzümü gerçek namını Fransa’nın Rhône Vadisi’nden duyurdu. Kayıtlarda 1958 yılında yaklaşık 1335ha olarak görünürken 1990’ların ortalarında bu rakam 34803 ha’lara çıkmış. Şuan Fransa’nın Rhône Vadisi, Provence, Languedoc ve güneybatı bölgelerinde yetiştirilmekte ve AOC  şaraplarının yapımında kullanılmaktadır ( Hermitage, Côtes du Rhône, Coteaux du Languedoc…).

Fransa’dan sonra en büyük alan Avustralya’da görülüyor (Shiraz). Güney Afrika ve Güney Amerika’da da geniş bir alanı kapsadığı belirtilmiş kaynaklarda. 1980’lerden sonra da Kaliforniya geri kalır mı? 🙂 Sıcak bölgelerinde yerini almış bizim Syrah-Central Valley. Gecede örnek olarak Paso Robles’den de güzel bir şarap vardı.

Benzer İsimleri :
Candive (Bourgoin-Jallieu), Hermitage (Australia), Marsanne Noire (Saint-Marcellin), Petite Sirrah, Sérène (Isère), Serine, Sérine or Serinne (Côte Rôtie and Isère), Shiraz (Australia), Sira, Sirac, Sirah, Syra, Syrac…

[Robinson, Jancis; Harding, Julia; Vouillamoz, Jose. Wine Grapes: A Complete Guide to 1,368 Vine Varieties, Including Their Origins and Flavours (Kindle Locations 33634-33636). HarperCollins. Kindle Edition].

 

Ampelografi

Salkım : dallı silindirik (winged cylindrical), orta ağırlıkta 200-250 gr, sık yapılı, ortageç olgunlaşan, kısa budanan (spur pruning), uzun  saplı (üzümlerin salkımlardan sarkmasına neden olur)
Tane : Hafif gümüşi puslu siyah renkte (mavimsi siyah), kısa oval, tane ağırlığı yaklaşık 2.1gr, 2-3 çekirdekli.

CdT Syrah Cluster

Yaprak : Orta büyüklükte, 3-5 loblu, yan alt sinüsleri açık (inferior), ana sinüs açık-U lyre şekilli, kısa keskin dişli, yaprak yüzeyi kabarık, alt yüzeyi tüylü

yap

Sürgün Ucu : Uç kısımları pembemsi-keçeli, genç yaprakları sarımsı-bronz tonlarında

yap

Gözler geç uyanır ve kuraklığa-kurşini küfe oldukça hassastır. Bu yüzden anaç seçimine çok dikkat etmek gerekir.

rhone-map

 

Paul Jaboulet Aine Domaine de Thalabert Crozes-Hermitage 2015

ta

 Tadım Tarihi : 28.Nisan. 2018

 Tadım Yeri : Peconic Bay

İşte ben Syrah’ım diyen bir şarap. % 100 Syrah, monosepaj. Eski dünya ülkelerini temsil edecek türden…Koyu yakut renginde, burunda sorunsuz, ilk burunda utangaç ama ikinci burunda kendini hissettiren, karabiber-zeytin-meyankökü aromalarının gülüştüğü, tam gövdeli, orta asitli, zarif-yumuşak-kuru tanenleriyle ve orta derece alkolüyle dengeli bir şarap. Yıllandırma potansiyeli oldukça yüksek.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s