Carlisle Winery & Vineyards, 2015

Carlisle’da çalışmakla nekadar şanslı olduğumun farkına vardım. 18 yıllık tecrübelerini gözler önüne serdiler. Üzüm alımından-şarap yapımına kadar insan sağlığı ve güvenliğine nekadar önem verdiklerini gözlemledim. Her aşaması titizlikle yürütülüyor. Kaliforniya’da tanınan en başarılı şaraphanelerden biri.

20150827_151426 20150901_104820

Yaklaşık 100 tonluk bir hacim ve mahsende bulunan 700’e yakın fıçı. Yıllık 120.000 adet şişe. Carlisle’ın bir güzel yanı da müşteri, lokanta, otel, vb satış noktaları aramıyorlar. 18 yıllık tecrübe dedim ya, müşteri listesi zaten oluşturulmuş (şimdilik 8000 kişi). Müşteriler, telefonla arayıp şarap siparişlerini veriyorlar.

20150901_121059Zinfandel, Syrah, Mourvédre, Grenache, Petite Syrah, Alicante Bouschet, Semillion, Muscadelle, Palomino, Gewürztraminer, Grüner Veltliner incelikle vinifikasyonda elimizden geçti. Şarap yapımcısı Jay’in planları doğrultusunda her üzüm farklı bir 20151009_082811şekilde şaraba dönüştürüldü. Bu aşamada her üzüme uygulanan farklı şarap yapım teknikleri konusunda deneyim kazandım. Jay(UC Davis) ve asistan şarap yapımcısı Phillip(Adelaide Üniversitesi), bu teknikleri uygulamamızı isterken aynı zamanda bizleri bilimsel olarak da bilgilendirdiler. Bu yüzden her bir üzümü işlerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de öğrendik. Yine teorik ve pratik aynı anda 🙂 Bu arada Jay ve Phillip her hangi bir konu hakkında bilgi verdikten sonra isteyenlere yazılı olarak kaynak sundular. Eğitimin yaşı ve zamanı yok,,HER YERDE EĞİTİM 🙂 Aslında işin en güzel yanı, bu bilgileri aldıktan sonra bizlere şarap yapımında sorumluluk verilmesiydi. Herbirimiz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

carlisle crew

c43

Jay ve Phillip çalışmanın dışında bölgeyi tanıma ve farklı şarap yapımları hakkında bilgi edinmemiz için diğer şaraphanelere teknik geziler de düzenlediler.

c2

Ayrıca belirtmeliyim ki şarap yapımcımız yemek konusunda da çok hünerli. “Amerikanın özel bir mutfağı yok ki” dediğim zaman başladı amerikan barbeküsünü yine uygulamalı anlatmaya 🙂

c1 Mike, Kandell, Jay, Phillip, JP (seyahat edenin halinden anlayan mükemmel insan) ve Katie burada rahat yaşayabilmem için ellerinden geleni yaptılar. Phillip, San Francisco havaalanından – Santa Rosa’ya gelen otobüs için önceden biletimi alıp yerimi ayarlamış. Santa Rosa’da Carlisle kurucusu Mike Officer beni karşıladı ve kalacağım eve muhabbet ederek geçtik. Akşam vakti eve ulaştığım için Kendall bana önceden yemek ve şarap hazırlamış. İlk Carlisle şarabımı yemekle yudumladım : Carlisle Petite Syrah 2013 (inky dark purple color, blackpepper, blackberries, licorice aromas, nose and palate are compatable, medium + acidity, soft-dry tannins, full body, high alcohol, potential for aging). Burada çalıştığım süre boyunca bütün Carlisle ailesine içten teşekkür ederim. Etrafımda sürekli gülümseyen ve her konuda yardımcı olmaya çalışan insanların bulunması (üstelik karşılıksız=ŞAŞIRTICI) dünyanın henüz düşündüğüm kadar kötüleşmediğini gösterdi.

c23Ayrıca, fırsat buldukça bana etrafı gezdirmeye çalışan ve deneyimlerini paylaşan dostum Yiğit Keskin’e de çok teşekkür ederim.

y1